جهیزیه

استردادجهیزیه چیست؟

طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی تهیه مسکن ،اثاث منزل و... بر عهده زوج می باشد پس اگر زن طبق عرف وسایلی با خود به خانه همسر ببرد مالک ان بوده و هگونه تصرفی می تواند در آن داشته باشد و هر زمان که بخواهد می تواند اقدام به استرداد و پس گرفتن آن نماید .

چرا به وکیل جهیزیه نیاز دارید؟

برای استرداد جهیزیه نیاز به مدارکی برای اثبات مالکیت وسایل زن شود و برای جلوگیری از تضییع جهیزیه و تقاضای قرار تامین خواسته شما نیاز به وکیل متخصص در این زمینه خواهید داشت.

اثبا ت مالکیت زن بر جهیزیه و استرداد آن چگونه است؟

اثبات جهیزیه از سه طریق ممکن است:

۱-با در دست داشت سیاهه نامه یا لیست جهیزیه

۲- از طریق فاکتور خرید وسایل

۳- از طریق شهادت شهود.

مدارک لازم جهت دعوی استرداد جهیزیه :

۱- اصل سند ازدواج یا کپی ان

۲- اصل شناسنامه زن

۳- اصل کارت ملی زن

۴- سیاهه جهیزیه یا فاکتور

 

مراحل استرداد جهیزیه :

 دادخواست با عنوان استرداد جهیزیه به دادگاه تقدیم شود که در آن بهای جهیزیه می باست به دقت تعیین و مشخص شود و سیاهه  و در صورت نبود آن دلایل دیگر به عنوان ضمایم اضافه گردد.

همچنین زن می تواند قبل از جدایی رسمی با طرح دادخواست استرداد جهیزیه جهیزیه را از منزل خارج کند و اگر سیاهه یا لسیت جهیزیه به امضای شوهر رسیده باشد استرداد جهیزیه خیلی راحت تر صورت می پذیرد اما اگر سیاهه نباشد باید با توجه به فاکتورها لیستی تهیه کرده و به امضای زن و چند شاهد برسد اگر فاکتور هم نباشد اثبات آن مشکل می شود  در ضمن زن نمی تواند بابت از بین رفتن جهیزیه طلب خسارت نماید یا از شوهر درخواست وسایل نو داشته باشد .

call-banner-2
 
1تکلیف جهیزیه پس از طلاق چیست ؟
در صورت توافق بین زوج و زوجه ، زن می تواند وسایل خود را از منزل مشترک خارج نماید در غیر این صورت باید دادخواستی با موضوع استرداد جهیزیه حسب مورد در شورای حل اختلاف یا دادگاه ثبت نماید. مرد حق فروش جهیزیه همسرش را ندارد و اگر بدون اجازه همسرش اقدام به فروش جهیزیه نماید در برابر قانون مسول بوده و زن می تواند به عنوان فروش مال غیر از وی شکایت کرد.
2هزینه وکیل استرداد جهیزیه چقدر است ؟
یه صورت توافقی بستگی به ارزش جهیزیه دارد.

2 دیدگاه ها

  1. مریم گفت:

    با سلام من ۲۳ سال هست که زندگی مشترک دارم و میخوام از همسرم جدا بشم و تو این مدت ۲۳ سال من وسایل جهیزیه امو عوض کردم و جدید خریدم الان تکلیف جهیزیه من چطوره ؟

  2. نرگس گفت:

    با سلام ببخشید من ۱ ماهه دیگه عروسی پسرم هست و عروس جهیزیه اشو اورده ولی اصلا در حد مانیست و برخی وسایل هم ناقصه ایا میتونیم ملزم کنیم وسایل ناقص و بخرن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *