ازدواج موقت یا صیغه
ازدواج موقت که در عرف صیغه هم نام نامیده می شود در واقع ازدواجی است که در آن زن و مرد مدتی را برای انقضا و پایان عقدشان مشخص می کنند که به محض اتمام مدت توافقی عقد به پایان می رسد و زن و مرد اصطلاحا بر هم حرام می شوند و کلیه آثار حقوقی مترتب بر این ازدواج از بین می رود در این نوع عقد یا صیغه زن باید به چند نکته توجه نماید تا با ارزیابی تمامی شرایط تن به ازدواج موقت بدهد مواردی که باید مورد توجه زن قرار گیرد عبارت از:
1-در ازدواج موقت مرد ملزم به پرداخت هیچ خرجی یا اصطلاحا نفقه ای به زن نمی باشد البته اگر طرفین شرط کنند که مرد باید خرجی پرداخت نماید این الزام برای مرد ایجاد می شود. اما اگر توافقی صورت نگیرد زن مستحق دریافت هیچ خرجی نیست.
2-در این نوع عقد ، زن و مرد از یکدیگر هیچ ارثی نمی برند حتی اگر با یکدیگر نیز توافق نمایند پس در صیغه هیچ حقی بابت ارث بر زن و مرد ایجاد نمی کند.
3-امکان طلاق در ازدواج موقت وجود ندارد برای پایان این نوع ازدواج مرد باید مدت باقیمانده را ببخشد یا مدت عقد به پایان برسد.
4-باید مقدار مهریه در زمان صیغه به طور دقیق مشخص شود در غیر این صورت عقد باطل است.
5-اگر فرزندی از این ازدواج موقت متولد شود، فرزند قانونی پدر و مادر است و پدر ملزم به پرداخت مخارج و اخذ شناسنامه برای فرزند است در این حالت باید این نوع ازدواج به صورت رسمی نیز در دفتر ثبت ازدواج نیز ثبت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *