مالیات

تعریف مالیات:

مالیات از گذشته تا به امروز با عنوانی نظیر خراج برای خرج و مخارج دربار و حاکمان وکشورگشایی  وجود داشته است  اما در گذر زمان تکامل یافته است و استفاده های بهینه ای از مالیات از جمله تامین هزینه های عمومی و دولتی ، زیر ساخت های عمرانی و ارائه خدمات ذولتی و... می شود.  امروزه در اکثر غریب به اتفاق کشورهای دنیا مالیات به عنوان بخش بزرگی از منابع درآمد دولت ها ایجاد شده است به نحوی که کمتر کشوری را دنیا می شناسیم که بی نیاز از منابع مالیاتی باشد. اگر بخواهیم تعریفی مختصر از مالیات ارائه بدهیم باید بگوییم مالیات قسمتی از درامد اشخاص حقیقی (هر شخص شاغل) و سود اشخاص حقوقی (شرکت ها و موسسات) از فعالیت ها و کسب و کار آنها می باشد که در مقاطع معین باید به دولت پرداخت شود.

انواع مالیات :

1-مالیات مستقیم

2-مالیات غیر مستقیم

-مالیات مستقیم:

همان طور که گفته شد امروزه  مالیات برای اداره امور عمومی کشور و توسعه امکانات عمومی و سایر مخارج عمومی از طرف دولت از اشخاص اخذ می گردد. مالیات مستقیم به مالیاتی گفته می شود که اشخاص مستقیما و بلاواسطه به دولت پرداخت می کنند معیار اصلی در اخذ این نوع   مالیات درامد و سود و عایدی و ثروت اشخاص می باشد.

این نوع مالیات به دو دسته تقسیم می شود:

1-مالیات بر دارایی

که شامل مالیات بر ارث و حق تمبر می شود که به طور خلاصه از هریک تعریفی ارائه می گردد:

الف-مالیات بر ارث: طبق ماده 17 قانون مالیات های مستقیم هر زمانی که شخصی فوت می نماید برای اینکه ورثه وی بتوانند به صورت قانونی اموال از جمله خودرو و املاک و وجوه نقد نزد بانک ها را بین خود تقسیم نمایند باید ابتدا مالیات آنر ا به دولت پرداخت نمایند تا بتوانند در این اموال دخل و تصرف نمایند.

ب: مالیات بر حق تمبر: این نوع مالیات که به صورت ابطال تمبر می باشد. معمولا برای صدرو مجوز واحد های صنفی ، صدور دانشنامه تحصیلات تکمیلی و وکالتنامه وکلا و...  باید مبلغی  تحت عنوان تمبر پرداخت شود. که در واقع همان مالیات عایدی دولت از این افراد است.

 

2-مالیات بر درآمد:

به مالیاتی گفته می شود که دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی (شرکت ها وموسسات ) با توجه به میزان عایدی آنها دریافت می کنند مالیات بر درآمد شامل مالیات بر سود اشخاص حقوقی از کسب و کار و تجارت  و مشاغل اشخاص حقیقی و حقوق و املاک و مستغلات می شود.

الف: مالیات بر مشاغل:طبق ماده 93 قانون مالیات مستقیم کلیه اشخاص حقیقی که از حرفه و شغل خود عایدی کسب می کنند می بایست قسمتی از آن را به دولت پرداخت نمایند.

ب:مالیات بر حقوق: شاید به جرات می توان گفت سهل الوصول ترین  نوع مالیات ، این نوع مالیات می باشد چرا که در زمان پرداخت حقوق اشخاص مالیات نیز کسر خواهد شد.

ج:مالیات بر درآمد املاک و مستغلات:این نوع مالیات معمولا هنگام نقل و انتقال توسط فروشنده پرداخت می شود جدیدا هم دولت به دنبال اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه می باشد.

د: مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی:

کلیه شرکت هایی که مشمول مالیات می باشند موظف اند از درآمد خود پس از کسر هزینه های قابل قبول بیست وپنج درصد آن را به دولت پرداخت نمایند.

-مالیات غیر مستقیم:

به مالیات بر ارزش افزوده یا همان مالیات بر مصرف گفته می شود که میزان آن در حال حاضر 9 درصد می باشد . این به این معناست که هر کالایی که از طریق مجرای قانونی تولید می شود و به دست مصرف کننده می رسد نه درصد ارزش آن باید تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده اخذ گردد عیب این نوع مالیات این است که فقیر و غنی در پرداخت آن یکسان می باشند.

call-banner-2
 

چرا از مشاور یا وکیل مالیاتی متخصص استفاده کنیم؟

یکی از مواردی که در عصر جدید برای موفقیت در کار باید به آن توجه کرده استفاده از تخصص افراد متخصص در زمینه های مختلف است . استفاده از مشاور یا وکیل مالیاتی متخصص نیز مستثنی از این قضیه نیست . گروه وکلای نادی با بهره گیری از مشاوران و وکلای مالیاتی مجرب که تسلط کافی به قوانین و بخشنامه ها و آیین نامه های مالیاتی مربوطه دارند آمادگی خود را برای ارایه مشاوره و قبول وکالت اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی در زمینه مالیاتی را دارد تا در چارچوب قانونی مالیات و جریمه هایی که بعضا ناروا و خارج از قوانین به اشخاص تحمیل شده است را با اعتراض مستند و مستدل ، در کوتاه ترین زمان ممکن  کسر نماید.

وکیل یا مشاور مالیاتی کیست؟

وکیل و مشاور حقوقی کسی است که بر تمام قوانین و مقررات و آیین نامه و بخشنامه های دولتی مسلط است و با بهره گیری از آنها و با استفاده از دانش مالی و حقوقی و فنون استدلال حقوقی ، مسائل و مشکلات مالیاتی از جمله مالیات های ناروا را در چارچوب قانونی حل و فصل می نماید.

وکیل مالیاتی به دلیل آشنایی با مسائل روز مالیاتی به شما کمک می کند که  مالیات را فقط در چارچوب قانون پرداخت نمایید و از جریمه احتمالی که بعضا سنگین هستند نجات می دهد .

شرکت های تجاری از  یک طرف به دلیل نداشتن نیروی متخصص در زمینه مالیات همواره در معرض جریمه های سنگین قرار دارند و از طرفی هم به دلیل عدم استفاده از وکیل مالیاتی در پرونده های خود معمولا شکست می خورند.  جرایم مالیاتی که امروزه مقدار آن به دلیل نا آشنایی اشخاص حقیقی و حقوقی  با جدیدترین مقررات به وفور افزایش پیدا کرده است تبدیل یه پاشنه آشیل بسیاری از فعالیت های اقتصادی شده است  لذا توصیه ما به مدیران شرکت های تجاری  و صاحبان کسب و کار این است که حتما در پرونده های مالیاتی خود از خدمات وکلای مالیاتی استفاده کنند چرا که این افراد پس از بررسی و مطالعه  پرونده  با استفاده از دانش مالیاتی خود در صورتی که امکان کم کردن اصل مالیات یا جریمه در چارچوب قانون وجود داشته باشد پرونده را قبول خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *