چرا به وکیل وصول مطالبات نیاز دارید؟

وصول مطالبات که همان تسویه حساب بستانکار با بدهکار است می تواند به صورت های متفاوتی مانند چک ،سفته ،وجه نقد ،مطالبات قراردادی و.... باشد. به دلیل پیچیدگی این مسايل و آشنا نبودن اشخاص با قوانین داخلی  اغلب افراد دچار ضررهای جبران ناپذیری می شوند لذا  شما با بهره مندی از دانش یک وکیل مجرب می توانید وصول مطالبات خود را با خاطری آسوده انجام و در کوتاه ترین زمان انجام دهید.

انواع مطالبات :

۱)چک

برای دیدن توضیحات مربوط به چک اینجا کلیک کنید.

۲) سفته :

سفته چیست؟

سفته برگه ای چاپی است که در آن شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی(موسسات و شرکت ها و امثال آن) متعهد می شوند که در تاریخی مقرر و مشخص  و یا به محض مطالبه وجهی را به شخص دیگری پرداخت نمایند. در واقع سفته بیانگر بدهکاری صادر کننده آن به دارنده سفته می باشد البته گاها سفته به عنوان ضمانت نیز استفاده می شود در این حالت دارنده فقط در صورت تحقق شرایط ضمانت می تواند آن را مطالبه نماید.

تهیه سفته کار راحتی است چرا که شما می توانید سفته را از دکه های روزنامه فروشی و بانک ها خریداری نمایید.

چرا برای وصول یا پرداخت سفته به وکیل نیاز داریم؟

در رابطه با نیاز به وکیل در امور مربوط  به سفته ،دو طرف صادرکننده و دارنده سفته  قطعا نیازمند وکیل دادگستری برای رسیدن به حق و حقوق کامل خود هستند.

1-صادر کننده: صادر کننده سفته کسی است که متعهد به پرداخت وجه می باشد  ممکن است که صادر کننده از باب ضمانت سفته را صادر کرده باشد یا اینکه سفته سفید امضا یا جعلی باشد در این حالت خود شخص به دلیل عدم آگاهی از موارد قانونی نتواند در تاریخ های مقرر در قانون از حق خود دفاع نماید و در نتیجه محکوم به پرداخت وجهی می شود که بر گردن وی نبوده است یا ممکن است خسارت تاخیر تادیه ای را دارنده سفته مطالبه نماید که قانونا حق وی نبوده است در این حالت در صورت استفاده از وکیل ، وی می تواند از طبق قانون از شما صادر کننده دفاع نماید.

2-دارنده سفته: دارنده سفته کسی است که وجه مندرج در سفته باید به وی پرداخت شود . دارنده سفته باید مواردی از جمله واخواست و مطالبه وجه سفته و خسارت تاخیر تادیه  و.... در مواعد مقرر در قانون انجام دهد در صورتی که این امور در زمان مقرر انجام نگیرد ممکن است که حق مسلم وی زایل شود لذا توصیه می شود  برای مطالبه سفته از خدمات وکالتی ومشاوره ای وکلای دادگستری استفاده نمایید.

گروه وکلای نادی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری در زمینه تخصصی سفته آمادگی ارایه خدمات مشاوره ای و وکالتی و تنظیم دادخواست و لوایح دفاعی را دارد.

سفته برای چیست؟

صدور سفته معمولا برای پرداخت بدهی در زمانی مشخص است اما همیشه به این شکل نیست چرا که گاها سفته برای ضمانت کاری یا ضمانت عدم  پرداخت پول صادر می شود در حالتی که سفته جنبه ضمانتی دارد حتما در سفته عنوان ضمانت درج شود تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

شرایط صدور سفته چیست؟

برای اینکه سفته دارای آثار قانونی باشد و دارنده آن بتواند به راحتی وجه آن را مستقیم از سوی صادر کننده و یا از طریق دادگاه وصول نماید باید به نحوی که قانون اعلام کرده است سفته تنظیم شود از جمله شرایط قانونی تنظیم سفته،  نام و نام خانوادگی صادر کننده و دارنده سفته و تاریخ وصول و امضای صادر کننده و مبلغ سفته می باشد.

اگر جای موارد گفته شده سفید باشد ممکن است در مراحل رسیدگی در دادگاه با مشکلاتی از جمله ادعای جعل صادر کننده سفته مواجه بشوید.

نحوه تنظیم و تکمیل سفته به چه نحو است؟

در وهله اول اگر شما صادر کننده سفته هستید سعی کنید تمام موارد مندرج در سفته را به خط خود تنطیم نمایید و اگر دریافت کننده سفته هستید حتما از صادر کننده بخواهید که به خط خودش سفته را پر نماید.

تمام قسمت های سفته از جمله مشخصات صادر کننده و دریافت کننده و آدرس محل پرداخت تاریخ تنظیم و وصول  و امضای صادر کننده باید به صورت واضح و خوانا پر شود تا از مشکلات آتی جلوگیری به عمل آید.

اگر سفته در قبال طلب دریافت می شود ، بدهکار باید رسید دادن سفته را از طلبکار بگیرید تا از ادعای واهی طلبکار در آینده جلوگیری شود.

 

انواع سفته:

انواع سفته با توجه به اینکه هدف از استفاده آن چه چیزی باشد به موارد ذیل تقسیم می شود:

1-سفته تضمینی برای حسن انجام کار: مثلا سفته ای که در قراردادهای پیمانکاری به کارفرما داده می شود که اگر پیمانکار تعهدات خود را انجام نداد ، پیمان کار بتواند به راحتی خسارات خود را وصول نماید.

2-سفته تضمینی پرداخت دین: این نوع سفته را معمولا بانک ها از مشتریانی که وام گرفته اند اخذ می نمایند تا در صورتی که اقساط خود را پرداخت نکردند بانک بتواند سفته ها را اجرا بگذارد.

3- سفته پرداخت دین : شایع ترین نوع سفته ها همین نوع می باشد که افراد برای پرداخت دینی که به دیگری دارند سفته ای در اختیار طلبکار می گذارند تا در زمان مشخص وجه مندرج در آن را پرداخت نمایند.

قوانین مربوط به سفته چیست؟

برای اینکه بتوانید کلیه حق و حقوق خود را از طریق سفته ای که دارید وصول نمایید باید موارد و نکاتی که در قانون ذکر شده است را انجام بدهید تا حق قانونی شما در دادگاه زایل نشود. به طور خلاصه قوانین مرتبط با سفته موارد ذیل می باشد.

  • تنظیم صحیح سفته و پر کردن موارد مندرج در آن از جمله مشخصات صادر کننده و دارنده  و تاریخ وصول و امضای صادر کننده و مبلغ سفته. ( ماده 307 قانون تجارت)
  • واخواست سفته : واخواست سفته به این معناست که دارنده سفته ظرف ده روز از تاریخ سفته مراتب مطالبه سفته را به اطلاع صادر کننده سفته برساند. واخواست سفته از طریق مامور اجرای دادگستری به درخواست دارنده سفته انجام می شود. واخواست در برگه ای چاپی که بیانگر مشخصات طرفین و سفته و... انجام می گیرد و یک نسخه از آن به صادر کننده ابلاغ می شود.
  • اقامه دعوا : دارنده سفته باید ظرف یک سال از زمان واخواست اقامه دعوا نماید در غیر این صورت دیگر نمی تواند از ظهرنویسان وجه مندرج در سفته را مطالبه نماید و فقط می تواند از صادر کننده و ضامن وی مبلغ را مطالبه نمایید.

بازداشت صادر کننده سفته

چنانچه صادر کننده سفته از پرداخت وجه مندرج در سفته خودداری نماید و طبق حکم دادگاه ملزم به پرداخت شود ولی همچنان از پرداخت شانه خالی نماید در این حالت اجرای احکام  دادگاه در صورتی که اموالی از وی شناسایی ننماید دستور بازداشت وی را صادر می کند.

ظهر نویسی به چه معناست و ظهر نویس کیست و چه مسولیتی دارد؟

به زبان ساده ظهرنویسی به این معناست که دارنده سفته  با امضایی که پشت سفته می کند آن را به شخص دیگری منتقل می نماید تا شخص جدید دارنده سفته محسوب شود اما نکته مهم این ظهرنویسی این است که امضا کننده با صادر کننده سفته مسولیت تضامنی در رابطه با دارنده جدید دارند به این معنا که دارنده جدید می تواند وجه سفته را از صادر کننده و ظهرنویس(کسی که پشت سفته را امضا کرده است) مطالبه نماید. پس شخصی که پشت سفته را هر چند برای انتقال امضا نماید با صادر کننده سفته دارای مسولیت پرداخت می باشد.

مدارک لازم برای وصول سفته:

۱-کارت ملی

۲-اصل سفته

3-واخواست سفته

مراحل وصول سفته :

چنانچه سفته ای دارید که وجه آن پرداخت نشده است باید ظرف مدت 10 روز از سررسید آن را واخواست نمایید بعد از این امر باید دادخواست مطالبه وجه سفته به انضمام خسارت تاخیر دیر کرد را تقدیم مرجع قضایی صالح نمایید پس از آن دادگاه به موضوع رسیدگی می نمایید که درصورت محق بودن دارنده سفته حکم به پرداخت وجه سفته و خسارت تاخیر تادیه می دهد.

هما نطور که بیان شد نکته مهم در وصول سفته این است که دارند سفته اگر می خواهد ضرر زیان ناشی از خسارت تاخیر تادیه را هم مطالبه کند می بایست ظرف ۱۰ روز از تاریخ سررسید سفته را واخواست نماید در غیر اینصورت سفته به سند عادی تبدیل می شود. و خسارت از زمان تقدیم دادخواست محاسبه می شود.

call-banner-2
 

سوالات متداول سفته

1هزینه وکیل برای وصول سفته چقدر می باشد؟
هزینه وصول سفته توسط وکیل بستگی به میزان مبلغ آن از ۶ الی ۱۰ درصد مبلغ سفته می باشد.
2فرآیند وصول سفته چقدر زمان میبرد؟
زمان دقیقی نمی توان برای آن در نظر گرفت چرا که این امر بستگی به شعبه رسیدگی کننده و مجتمع قضایی و شهر محل دعوا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *