مهریه به مالی گفته می شود که در زمان عقد مرد متعهد می شود به زن بپردازد.
نحوه پرداخت مهریه به دو صورت است که عبارت است از:
1- مهریه عندالمطالبه: به این معناست که هر زمان زن مهریه را مطالبه نماید مرد فارغ از اینکه توانایی مالی دارد یا خیر، باید آنرا به زن پرداخت نماید.
2- مهریه عندالاستطاعه: به مهریه ای گفته می شود که اگر زن آنرا مطالبه نماید در صورتی که مرد توان مالی داشته باشد قابل پرداخت می باشد یعنی اگر مرد تمکن لازم برای پرداخت را نداشته باشد مهریه قابلیت وصول برای زن را ندارد.
اما چه چیزهایی قابلیت تعیین شدن به عنوان مهریه را دارند؟
طبق قانون هر چیزی که دارای ارزش مالی باشد قابلیت مهریه بودن را دارد از جمله ملک، وجه نقد، شمش طلا، سکه طلا و... نکته مهمی که وجود دارد اگر مهریه ملک باشد باید در زمان عقد به زن منتقل شود و در دفترچه ازدواج قید شود در نتیجه صرف درج ملک به عنوان مهریه در سند نکاحیه کفایت نمی کند و می بایست قبل ازآن ملک به زن منتقل شود.
در عقد موقت یا همان صیغه ذکر مهریه لازم است چرا که در صورت عدم ذکر آن،عقد موقت باطل است اما در عقد دایم اگر مهریه قید نشود خللی به صحت عقد وارد نمیشود ولی می بایست بعدا بر روی آن توافق نمایند. زن می تواند تا زمانی که مهریه به وی پرداخت نشده است از انجام وظایف زناشویی از جمله رابطه جنسی خودداری کند تا مرد مرد کل مهریه را به وی پرداخت نماید به این موضوع اصطلاحا حق حبس زن می گویند اما اگر زن حتی یه بارهم با مرد رابطه جنسی برقرار نماید دیگر نمی تواند از این حق استفاده نماید.
اما راه های وصول مهریه به چه نحوه است دو راه برای وصول مهریه وجود دارد
1- مراجعه به مراجع قضایی (حسب مورد دادگاه یا شورای حل اختلاف ): زوجه (زن) از زمان عقد مالک مهریه محسوب می شود و می تواند کل آنرا از شوهرش مطالبه نماید اما اگر عقد منعقد شود اما عمل جنسی کامل بین زن و مرد انجام نشود چنانچه بخواهند ار یکدیگر جدا بشوند ، زن مستحق نصف مهریه است پس نتیجه می گیریم که عمل جنسی است که باعث تحقق کل مهریه برای زن است .
در این حالت زن میتواند دادخواست مطالبه مهریه را اگر زیر 20 میلیون تومان ارزش دارد به شورا حل اختلاف و اگر ارزش مهریه بیش از 20 میلیون تومان باشد به دادگاه مراجعه نماید و مهریه خود را مطالبه نماید اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که گاها از زمان اقدام به وصول مهریه تا وصول آن مدت زیادی می گذرد و این باعث می شود مردد با انتقال اموال خود به دیگری امکان وصول مهریه را از بین ببرد اما اگر زن از وکلای مجرب استفاده نماید می تواند با فراغ خاطر مطمئن باشد ظرف نهایت هفت روز کاری تمامی اموال همسرش توقیف می شود و در نتیجه امکان انتقال آن گرفته می شود.
2- مطالبه از طریق اجرای ثبت اسناد: در این روش زن با مراجعه به دفترخانه محل عقد خود تقاضای اجراییه مهریه را می دهد و سردفتر موظف است در اسرع وقت اجراییه مربوطه را صادر نماید .سردفتر پس از صدور اجراییه ، آنرا به اداره اجرای ثبت اسناد ارسال می نماید تا امور مربوطه مهریه از طریق اجرای ثبت پیگیری شود . زن چس از این می تواند به اجرای ثبت اسناد مراجعه نماید و تقاضای توقیف ملک و خودرو و حساب بانکی و سیم کارت را نماید در ضمن در این روش زن خیلی سریع تر از دادگاه می تواند همسر خود را ممنوع الخروج نماید.
نکته مهمی که وجود دارد این است که انتخاب هر یک از روش های مذکور باید با مشورت وکیل مجرب و ترجیحا انتخاب وکیل صورت پذیرد هر وکیلی با ارزیابی تمام شرایط راهی که مناسب برای هر پرونده است را انتخاب خواهد کرد اما اگر زن بدون مشورت یا استفاده از وکیل، خودسرانه اقدام به مطالبه مهریه به هر روشی که دوست دارد کند ممکن است با خسارات جبران ناپذیری از جمله انتقال اموال همسر مواجه شود.پس توصیه می شود حتما از خدمات وکلای مجرب استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *