وکیل مهریه

مهریه چیست؟

در واقع مهریه مالی است که در زمان عقد،   مرد باید به همسر خود بدهد اما در جامعه امروزی تقریبا مهریه در ابتدای عقد پرداخت نمی شود و بیشتر به صورت دینی بر عهده شوهر قرار می گیرد تا زمانی که زن  آن را مطالبه نماید.

چه چیزی را می توان به عنوان مهریه قرار داد؟ هر چیزی که مالیت داشته باشد امکان این را دارد که به عنوان مهریه قرار داده شود یعنی هر مالی که  عرفا دارای ارزش مالی باشد و در جامعه افراد حاضر باشند برای آن پول پرداخت نمایند . مثلا زمین و سکه و خانه. اما مهریه ای هایی که منطقا دارای ارزش مالی نیست قابلیت اینکه  به عنوان مهریه قرار گیرد را ندارد مانند بال مگس و اعضای بدن شوهر

چند نوع مهریه وجود دارد؟

دو نوع مهریه وجود دارد

1- عندالمطالبه: یعنی هر زمان که زن مطالبه نماید شوهر وی باید مهریه را پرداخت نماید.

2- عندالاستطاعه : به مهریه ای گفته می شود در صورت توانایی مالی شوهر قابلیت وصول را دارد یعنی اگر شوهر توان مالی نداشته باشد زن نمیتواند مهریه خود را وصول نماید.

چرا به وکیل مهریه نیاز دارید؟

برای هر کاری باید به متخصص آن کار مراجعه کرد اگر می خواهید کار شما در سریع ترین زمان ممکن انجام شود حتما از خدمات وکیل دادگستری استفاده نمایید چرا که گاهی به دلیل نا آشنایی خانم ها با قوانین مربوط به مهریه و توقیف اموال همسر، ضرر های جبران نشدنی برای آنها به وجود آمده است مثلا به دلیل تاخیر در اقدامات مربوط به توقیف اموال ، شوهر همه اموال خود را به دیگری منتقل کرده است و راه را برای وصول مهریه سخت نموده است.

روش های گرفتن مهریه:

در قانون دو راه  برای مطالبه و وصول مهریه در نظر گرفته شده است:

1- از طریق اجرای اسناد اداره ثبت: در این روش زن باید ابتدا به دفتر ازدواجی که ازدواج خود رو ثبت کرده است مراجعه نماید و در اجرای مهریه خود را بدهد در این حالت سر دفتر موظف است که اجراییه مهریه را صادر نماید و یک نسخه از آن را برای شوهر ارسال نماید و بلافاصله اجراییه و سایر مدارک را برای اجرای ثبت ارسال نماید. بعد از ارسال مدارک به اجرای ثبت ، زن باید  به این اداره مراجعه نماید و پیگیر توقیف اموال همسر خود باشد در این روش امکان ممنوع الخروجی مرد در ابتدای اجرای مهریه وجود دارد.

2- از طریق دادگاه: در این روش زن باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نماید و دادخواست مطالبه مهریه را به طرفیت شوهر خود بدهد. پس از  ثبت دادخواست پرونده برای رسیدگی و صدور حکم به یکی از شعبات دادگاه خانواده ارجاع می شود تا اگر دادخواست به درستی نوشته و ثبت شده باشد ،  حکم محکومیت شوهر به پرداخت مهریه صادر شود.

مدارک لازم برای به اجرا گذاشتن مهریه:

1-سند ازدواج

2-کارت ملی

مهریه در عقد موقت و دائم:

در عقد موقت و دائم مهریه باید تعیین شود  اما در عقد موقت یا همان صیغه اگر مهریه در ابتدای عقد مشخص نشود عقد باطل است و هیچ اثری ندارد ولی در عقد دائم بعدا هم می توانند مهریه را مشخص نمایند.

call-banner-2
 

سوالات متداول درباره مهریه

1هزینه وکیل مهریه چقدر است؟
هزینه حق الوکاله معمولا توافقی و با توجه به نحوه پرداخت موکل مشخص می شود.
2پس از فوت شوهر می شود مهریه را گرفت؟
بله ، مهریه بعد حتی بعد از وصول هم قابلیت مطالبه دارد البته به شرطی که شوهر اموالی داشته باشد.
3آیا ورثه زن بعد از فوت او حق تقاضای مهریه را از مرد دارند؟
بله، اگر زن فوت نماید از آنجایی که مهریه دین مرد به زن است تمامی وراث وی می توانند نسبت به سهم خود از شوهر وی تقاضای مهریه را نمایند.
4آیا فقط مهریه تا سقف 110 سکه را می توان به اجرا گذاشت؟
خیر- این تصور غلطی است که امکان اجرای مهریه بیشتر از 110 سکه بهار آزادی وجود ندارد. هر مقدار سکه ولو ده هزار سکه قابلیت اجرا را دارد.
5اعسار از پرداخت مهریه چیست؟
به این معناست که اگر مرد توان پرداخت یکجای مهریه را نداشته باشد می تواند از دادگاه درخواست نماید که مهریه را به صورت قسطی و ماهیانه پرداخت نماید. در این حالت دادگاه با توجه به شرایط مالی شوهر مبلغی را به عنوان پیش پرداخت و مبلغی را به صورت ماهیانه مشخص خواهد کرد تا به زن پرداخت نماید.

2 دیدگاه ها

 1. ساناز گفت:

  من ۲ سال هست که ازدواج کردم و میخوام از شوهرم جدا بشم ولی میگه باید مهریه رو ببخشی تا طلاقت بدم؛ واقعا نمی دونم باید چکار کنم لطفا کمکم کنید

  • وکلای نادی گفت:

   با سلام
   در وهله اول توصیه به توافق و مصالحه می شود اگر نتیجه ای نگرفتید می توانید با استفاده از خدمات وکلا دادگستری کلیه حق و حقوق خود را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *