وکیل طلاق

چرا به وکیل برای طلاق نیاز دارید؟

امروزه با توجه به تغییرات و به روز شدن قوانین  و تخصصی  بودن وکالت افراد نیازمند خدمات وکیل دادگستری هستند طلاق هم از جمله مواردی است که هر یک از زوجین که قصد  دارند به مراجع دادگستری مراجعه نمایند و درخواست طلاق بدهند  برای اینکه امور مربوطه طلاق به موقع و در کوتاه ترین زمان انجام شود نیازمند وکیل  می باشند . گاها مشاهده شده است ماه ها  و حتی سال ها زوجین به طور مرتب در دادگاه ها رفت و آمد می کنند تا بلکه موفق به طلاق شوند اما به دلیل ناآشنایی با قوانین و رویه دادگاه ها متاسفانه به نتیجه نمی رسند  و آن زمان است که به فکر استفاده از وکیل می افتند .درحالی که می توانستند در همان ابتدای کار از خدمات وکیل دادگستری استفاده نمایند. پس چنانچه می خواهید در سریع ترین زمان ممکن قانونی اقدام به طلاق نمایید حتما از وکیل دادگستری استفاده نمایید.

انواع طلاق

طلاق دارای تقسیم بندی های مختلفی می باشد که مختصرا هر کدام در ادامه توضیح خواهیم داد.

1.طلاق رجعی و طلاق بائن

طلاق از لحاظ قابل رجوع بودن یا نبودن به رجعی و بائن تقسیم می شود در طلاق بائن امکان رجوع برای شوهر وجود ندارد ولی در طلاق رجعی این امکان وجود که شوهر تا زمان اتمام عده به همسر خود رجوع نماید و طلاق را کان لم یکن نماید. اما چه طلاق هایی بائن  و چه طلاق هایی رجعی محسوب می شود؟ طلاقی که قبل از رابطه جنسی و یا طلاق زن یائسه یا طلاقی که پس از سه ازدواج و طلاق محقق می شود و یا طلاق خلع (طلاقی است که زن بخاطر کراهتی که از شوهر دارد مالی به او می دهد و خود را مطلقه می نماید) یا مبارات (طلاقی است که کراهت از دو طرف است ولی زن بیشتر از مهریه خود چیزی به مرد نمی دهد) تا زمانی  که زن به عوض آن چیزی که بابت طلاق بخشیده رجوع نکرده است، طلاق بائن نامیده می شود. سایر موارد طلاق رجعی محسوب می شود.

2. طلاق یک طرفه و طلاق توافقی

طلاق از لحاظ رضایت طرفین به طلاق یک طرفه و طلاق توافقی تقسیم می شود. مرد می تواند هر موقع که بخواهد همسر خود را طلاق بدهد ولی زن این اختیار کامل را ندارد و برای طلاق باید دلیلی از جمله عدم پرداخت نفقه یا اعتیاد مضر زوج یا بیماری خاص یا عقیم بودن یا عدم توانایی جنسی و  به طور کلی هر دلیلی که باعث شود ادامه زندگی برای زن با عسر و حرج همراه باشد را ارایه دهد تا قاضی حکم طلاق را صادر نماید.

اما در طلاق توافقی طرفین با رضایت یکدیگر و توافق بر سر حق و حقوق زن و حضانت فرزندان می توانند از یکدیگر جدا بشوند.

روش های طلاق

طلاق توافقی: 

همانطور که از اسم آن مشخص است طلاقی است که زوجین با توافق با یکدیگر بر سر موضوعات زندگی مشترک از جمله حق و حقوق زن و حضانت فرزندان صورت می پذیرد.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی:

1-سند ازدواج :

چنانچه سند ازدواج به هر دلیلی در دسترس نمی باشد می توانید با مراجعه به دفترخانه محل عقد رونوشت آن را دریافت نمایید.

2-کارت ملی و شناسنامه:

در بعضی استان ها از جمله تهران قبل از ثبت دادخواست طلاق،  زوجین باید به مراکز مشاوره منتخب سامانه تصمیم مراجعه نمایید و گواهی مبنی بر عدم امکان سازش دریافت نمایند.

مراحل طلاق توافقی:

1-توافق زوجین بر طلاق و حقوق زن و حضانت فرزندان

2-مراجعه به سامانه تصمیم  و اخذ نوبت مشاوره خانواده

3-اخذ گواهی مبنی بر حضور در جلسات مشاوره و عدم تمایل طرفین برای ادامه زندگی مشترک

4-مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و ثبت دادخواست طلاق

5-مراجعه به شعبه دادگاه خانواده پس از دریافت پیامک تعیین وقت جلسه دادگاه

6-اخذ گواهی عدم سازش از دادگاه

7-مراجعه به دفتر طلاق و اجرای صیغه طلاق توسط سر دفتر

call-banner-2

طلاق توافقی چقدر زمان می‌برد:

اگر مشاور خانواده اصراری بر تجدید جلسات مشاوره ننماید با توجه به تعداد جلسات بین یک الی یک ماه و نیم طلاق یک طرفه زمان می برد.

طلاق یک طرفه:

در این نوع طلاق بر خلاف طلاق توافقی ، طرفین هیچ توافقی برای جدایی از یکدیگر ندارند و ناچارا باید به صورت یک طرفه درخواست طلاق را بدهند که با توجه اینکه این درخواست از طرف زن یا مرد باشد شرایط خاص مربوطه را دارد.

درخواست طلاق از طرف مرد:

طبق قانون کشور ما مرد می تواند  بدون اینکه دلیلی داشته باشد همسر خود را طلاق دهد اما این به این معنا نیست که مرد به صورت آنی  و بدون رعایت تشریفات قانونی بتواند این کار را انجام دهد بلکه می بایست از طریق ثبت دادخواست و اخذ حکم از دادگاه  خانواده همسر خود را طلاق دهد. در این حالت قاضی پس از بررسی پرونده ، موضوع را به  داوران معرفی شده از سوی طرفین ارجاع می دهد تا حتی المقدور سعی در ایجاد صلح و سازش نماید. چنانچه داوران موفق به ایجاد صلح و سازش نشوند، این عدم موفقیت را طی لایحه ای خطاب دادگاه اعلام می نمایند و دادگاه حسب این لایحه حکم را صادر می نماید.

درخواست طلاق از طرف زن:

در خیلی از موارد زن قصد متارکه و جدا شدن از همسر خود را دارد اما صرف قصد کفایت نمی کند بلکه باید برای طلاق دلیل یا دلایل محکمه پسندی ارائه کند تا بتواند با جلب نظر قاضی حکم طلاق خود را بگیرد؛ این دلالیل طبق قانون عبارت از:

1- ترک زندگی مشترک توسط زوج به شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در مدت یکسال

2- اعتیاد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی به نحوی که موجب اخلال در زندگی مشترک شود.

3- محکومیت زوج به زندان به میزان 5 سال یا بیشتر

4- ضرب و شتم زن یا هر رفتاری که بیانگر سو رفتار نسبت به زن باشد بنحوی که قابل تحمل نباشد.

5- مبتلا شدن مرد به بیماری صعب العلاج که زندگی مشترک را مختل نماید.

6- عدم پرداخت مخارج زندگی مشترک و زن اما این موارد  حصری نمی باشد و زن می تواند هر چیزی که باعث  عسر و حرج یا سختی و مشقت باشد به عنوان دلیل طلاق اعلام نماید تا قاضی با بررسی آن حکم خود را صادر نماید.

مدارک مورد نیاز برای طلاق از طرف زن:

1-سند ازدواج

2-کارت ملی و شناسنامه

3-ارائه دلیل محکمه پسند برای طلاق

 
 

سوالات متداول

1هزینه وکیل طلاق چقدر است؟
بستگی به توافق وکیل و موکل دارد. برای بررسی دقیق تر پیشنهاد می شود با مشاوران ما در ارتباط باشید
2آیا هزینه وکالت طلاق از طرف زن متفاوت است؟
بله فقط در طلاق توافقی است که هزینه وکیل پایین تر می باشد.
3آیا میتوان طلاق را از شناسنامه پاک کرد؟
بله این امر امکان پذیر است اما منوط به این است که رابطه جنسی بین زوجین واقع نشده باشد و یا اگر برقرار شده است زن بخواهد مجددا ازدواج نماید که در این حالت ازدواج قبلی و طلاق از شناسنامه پاک می شود.
4سامانه تصمیم طلاق چیست؟
سامانه ای است که اگر زوجین بخواهند طلاق بگیرند در اکثر استان های کشور باید به این سایت مراجعه نمایند و وقت مشاوره خانواده بگیرند تا با ارائه گواهی مبنی بر حضور زوجین در جلسات مشاوره و عدم تمایل به ادامه زندگی ، به دادگاه بتوانند طلاق بگیرند.
5مهریه در طلاق توافقی پرداخت می شود؟
پرداخت مهریه در طلاق توافقی بستگی به توافق طرفین دارد.
6در طلاق یک طرفه حضانت فرزند با کدام طرف است؟
حضانت فرزندان تا 7سالگی با مادر است و بعد از آن با پدر است اما دادگاه می تواند با توجه به مصلحت فرزند حضانت را با تشخیص خود به هریک از طرفین بدهد.

2 دیدگاه ها

  1. سمیرا گفت:

    شوهرم دست بزن داره و میخوام طلاق بگیرم لطفا راهنماییم کنید باید چیکار کنم؟

    • وکلای نادی گفت:

      اگر مکررا این رفتار را تکرار می کند و آثار آن بر روی جسم شما وجود دارد می توانید به دادسرا مربوطه مراجعه کنید و از ایشان شکایت نمایید در صورت محکومیت ایشان، می توانید درخواست طلاق بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *