وکیل حضانت

حضانت چیست

حضانت از نظر لغوی به معنای نگاهداری است و از نظر اصطلاح حقوقی  به معنای نگه داشتن طفل و مراقبت و مواظبت از وی می باشد .در قانون مدنی ایران حضانت حق و تکلیف پدر و مادر می باشد به این معنا که والدین طفل نمی توانند از حضانت فرزند مشترک خودداری نمایند. حضانت مشترک تا زمانی است که پدر و مادر به صورت مشترک با یکدیگر زندگی می کنند اما اگر از یکدیگر جدا زندگی نمایند نحوه حضانت متفاوت است در این حالت حضانت طفل تا 7 سالگی با مادر و بعد از آن با رعایت مصلحت طفل با پدر است .

نکته مهمی که در حضانت مورد توجه است این است که مصلحت طفل بسیار مهم است به این معنا که اگر اختلافی در حضانت طفل بین پدر و مادر وجود داشته باشد با وجود اینکه تا 7 سالگی حضانت با مادر و بعد از آن با پدر است اما قاضی در صورتی که تشخیص دهد مثلا به مصلحت طفل است که تا هفت سالگی با پدر زندگی کند می تواند حضانت را به پدر بسپارد یا بلعکس این قضیه هم امکان پذیر است یعنی قاضی تشخیص دهد که به مصلحت طفل است بعد از هفت سالگی حضانت با مادر باشد.

چرا به وکیل حضانت نیاز دارید

اگر به آینده و تربیت فرزند خود اهمیت می دهید و نگران این هستید که حضانت فرزندتان با  پدر یا مادرش موجب بروز مشکلات اخلاقی و جسمی و روحی می شود  برای اینکه هر چه سریع تر از بروز این مشکلات جلوگیری نمایید حتما از خدمات مشاوره ای و وکالتی استفاده نمایید چرا که وکلا به دلیل آشنایی با آخرین قوانین حضانت می توانند در اسرع وقت خواسته شما مبنی بر اخذ حضانت را انجام دهند.

ممکن است تاخیر شما به دلیل نا آگاهی از قوانین لطمات جبران ناپذیری به طفل وارد نماید لذا توصیه ما به شما این است که حتما قبل از هر اقدامی با وکلای دادگستری مشورت نمایید.

روش  گرفتن حضانت فرزند

اگر پدر یا مادری که حضانت با وی نمی باشد بخواهد حضانت فرزند خود را اخذ نماید باید دادخواستی به طرفیت همسر خود ثبت نماید در این حالت اگر دلایل کافی برای سلب حضانت طرف مقابل خود از جمله مشکل اخلاقی یا ناتوانی در حضانت یا اعتیاد به مواد مخدر و قمار یا بیماری روانی یا تکرار ضرب و جرح و به طور کلی هر موردی که به مصلحت طفل نباشد را بتواند اثبات نمایند ، دادگاه با بررسی موضوع حضانت را به وی می دهد.

مدارک لازم برای گرفتن حضانت فرزند

1-شناسنامه

2-کارت ملی

3-عندالزوم معرفی شهود

مراحل به گرفتن حضانت فرزند

شرایط گرفتن حضانت بعد از طلاق

اگر کسی خواهان حضانت فرزند مشترک باشد باید شرایطی از جمله توانایی عملی برای حضانت و شایستگی اخلاقی برای تربیت طفل را داشته باشد البته برای مادر عدم ازدواج مجدد از شروط دیگر حضانت است. اگر قاضی با بررسی این شرایط به این نتیجه برسد که به مصلحت طفل است که مثلا با پدر خود زندگی نماید ، حکم حضانت را صادر می نماید.

حق ملاقات چیست

حق ملاقات در واقع حق  دیدار پدر یا مادری است که حضانت فرزند مشترک را ندارد.

اعطای حضانت به پدر یا مادر به این معنا نیست که طرف مقابل کلا از ملاقات فرزند خود محروم شود قاضی با توجه به مصلحت طفل ممکن است ساعات یا روزهایی را در هفته برای ملاقات طفل با پدر یا مادری که حضانت با وی نمی باشد را تعیین نماید. در این حالت کسی که حضانت با وی است ملزم است که طفل را برای مدت تعیین شده تحویل طرف مقابل دهد.

call-banner-2

سوالات متداول درباره حضانت

1هزینه وکیل حضانت چقدر است؟
هزینه این پرونده ها کاملا توافقی بین وکیل و موکل می باشد.
2پس از فوت شوهر، حضانت فرزند با چه کسی ست؟
با مادر می باشد.
3قوانین جدید درباره حضانت فرزند چیست؟
قانون حمایت از خانواده مصوب سال 91
4در طلاق توافقی حضانت با چه کسی است؟
اگر طرفین برای حضانت توافق کرده باشند طبق توافق عمل می شود وگرنه تا 7 سالگی با مادر و بعد از آن با پدر است البته به شرط مصلحت طفل.
5حق ملاقات با فرزند به چه صورت است؟
با توجه به شرایط طفل از جمله سن و میزان وابستگی دادگاه مدتی را برای ملاقات تعیین می کند.
6در طلاق یک طرفه حضانت با زن است یا مرد؟
با توجه به مصلحت طفل تا 7 سالگی با مادر و بعد از هفت سالگی با پدر است.
7حضانت فرزند دختر با پسر متفاوت است؟
در حال حاضر خیر فرقی بین حضانت فرزند دختر و پسر وجود ندارد.
8حضانت فرزند در ازدواج موقت با کیست؟
در حضانت فرقی بین ازدواج دایم و موقت وجود ندارد.

2 دیدگاه ها

  1. افسانه گفت:

    میخوام با پسرم به ارمنستان مهاجرت کنم آیا همسر سابقم میتونه برای من یا پسرم ممنوع الخروجی بگیره؟

  2. وکلای نادی گفت:

    اگر شما طلاق گرفته اید منعی برای خروج از کشور ندارید ولی فرزند شما اگر به سن رشد نرسیده باشد باید اجازه خروج از کشور وی از پدرش گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *