وکیل چک

چرا به وکیل چک نیاز دارید؟

اگر می خواهید با خیال آسوده به طلب  ناشی از  چک خود برسید حتما از وکلای دادگستری استفاده نمایید چرا که ضمن عدم مراجعه مکرر به محاکم قضایی خیلی سریع و آسان تر و بدون دغدغه به پول خود می رسید. وکلای دادگستری چون به قوانین اشراف دارند می توانند در شروع کار و قبل از صدور حکم اموال صادر کننده چک را توقیف نمایند تا  بدهکار نتواند از فرصت استفاده نماید و اموال خود را به دیگری منتقل نماید.

انواع وصول چک

برای وصول چک سه راه حقوقی و کیفری ثبتی وجود دارد که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد. اما باید بدانید که زمانی که گفته می شود چک کیفری است یعنی اینکه اگر شرایط قانونی چک بلامحل اثبات شود صادر کننده مجرم است و برای وی با توجه به مبلغ چک زندانی در نظر گرفته می شود اما در چک حقوقی بدوا شخص محکوم به پرداخت مبلغ چک و خسارات می شود و بعد اموال وی توقیف می شود و نهایتا اگر مالی نداشته باشد جلب می شود اما هر زمان که بدهی خود را پرداخت نماید از زندان آزاد می شود.

1. وصول چک کیفری

گاها صدور چک علاوه بر اینکه باعث محکومیت صادر کننده چک به پرداخت وجه چک می شود این عواقب را برای صادر کننده دارد که مجازات حبس و زندان مواجه شود اما هر چکی قابلیت اینکه به صورت کیفری پیگیری شود را ندارد بلکه باید شرایطی که در قانون ذکر شده است را داشته باشد تا امکان مجازات صادر کننده وجود داشته باشد اما شرایط چکی که قابلیت پیگیری کیفری را دارد چیست؟ در پاسخ باید طبق ماده ۱۳   قانون صدور چک ، چک هایی که صادر کننده آن با علم به بسته بودن آن صادر نماید یا چکی به دلیل فقدان یا کسری موجودی برگشت بخورد. اگر چک داری شرایط کیفری باشد نحوه وصول آن راحت تر می باشد.

2. وصول چک حقوقی

اگر چک را از طریق کیفری نتوان وصول کرد می بایست از طریق حقوقی و ثبت دادخواست مطالبه کرد در قانون صدور چک طبق ماده ۱۳ چک هایی امکان تعقیب کیفری را ندارند را ذکر شده است که عبارتند از ۱- چک سفید امضا ۲-چکی تضمینی که در متن چک عبارت تضمینی قید شده باشد یا محرز شود که چک برای تضمین معامله یا کاری بوده است ۳- چکی که  وصول آن منوط به شرط خاصی بوده است ۴-چکی که ثابت شود بدون تاریخ بوده است یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد.

3. وصول چک از طریق اداره ثبت

اگر امضای چک با نمونه امضای صادر کننده چک در بانک منطبق باشد و چک برگشت بخورد دارنده می تواند از طریق اداره ثبت طلب خود را وصول نماید حسن این روش این است که هزینه اجرا بعد از وصول هر مقدار از مبلغ چک توسط اداره ثبت برداشته می شود در نتیجه در ابتدای کار ، دارنده چک بدون پرداخت هزینه ای اقدام به پیگیری و مطالبه طلب خود می نماید.

نحوه وصول و مطالبه چک

نحوه وصول چک کیفری

دارنده آن باید از طریق ثبت شکواییه و مراجعه به دادسرا شکایت خود را ثبت و پیگیری نماید در دادسرا صادر کننده چک توسط مقام قضایی احضار می شود و چنانچه برای مقام قضایی محرز شود چک داری وصف کیفری است ، صادر کننده باید قرار تامین با توجه به مبلغ چک ( وثیقه یا کفیل) بدهد تا آزاد شود بعد از آن پرونده برای صدور حکم به دادگاه می رود اما نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر صادر کننده چک اصل مبلغ چک به انضمام خسارت تاخیر تادیه را قبل از صدرو حکم قطعی پرداخت نماید پرونده مختومه می شود. چنانچه کسی بخواهد از امتیازات چک کیفری استفاده نماید باید ظرف شش ماه از زمان مندرج در چک به بانک مراجعه نماید و گواهی عدم پرداخت دریافت نماید و ظرف شش ماه هم شکایت کیفری نماید وگرنه چک قابلیت پیگیری کیفری را ندارد.

نحوه وصول چک حقوقی

دارنده این نوع چک ها باید دادخواست مطالبه وجه چک را ثبت نماید در این حالت پرونده به دادگاه حقوقی می رود و در صورت استحقاق دارنده آن حکم به نفع وی صادر می شود پس از قطعیت حکم اموال صادر کننده توسط اجرای احکام دادگاه توقیف می شود.

مدارک لازم برای وصول چک

۱-کارت ملی

۲-اصل چک

۳-گواهی عدم پرداخت بانک

مراحل گرفتن حکم جلب برای چک برگشتی

اگر حکم به نفع دارنده چک صادر شود و قطعیت یابد ، پرونده برای اجرای حکم به اجرای احکام می رود در این حالت استعلام اموال صادر کننده از جمله خودرو و املاک و حساب بانکی و سیم کارت گرفته می شود اگر محکوم علیه اموالی نداشته باشد دستور جلب وی صادر می شود.

call-banner-2
 

سوالات متداول درباره مهریه

1هزینه وکیل برای چک برگشتی چقدر است؟
حق الوکاله چک برگشتی بستگی به مبلغ چک از ۶ الی ۱۰ درصد می باشد.
2برای شکایت از چک برگشتی به کجا باید مراجعه کنیم؟
باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید.
3آیا چک برگشتی زندان دارد؟
اگر چک فاقد وصف حقوقی باشد بله ممکن است صادر کننده به زندان محکوم بشود مانند چکی با فقدان یا کسری موجودی مواجه است یا چکی که صادر کننده با علم به بسته بودن حساب خود صادر می کند.
4مدت اعتبار حکم جلب چک حقوقی چقدر است؟
اعتبار جلب بستگی به دستور مقام قضایی دارد ولی معمولا بین ۱۵ روز الی ۶ ماه است.

2 دیدگاه ها

  1. علی گفت:

    سلام من یه چک برای خرید لوازم منزل به فروشگاهی دادم ولی به خاطر کرونا نتونستم حسابم رو پر کنم و چکم برگشت خورده میخواستم ببینم کسی که چک دستش هست میتونه حکم جلبم رو بگیره یا نه و اینکه من باید چکار کنم الان؟

    • وکلای نادی گفت:

      در حال حاضر بنا بر دستور رییس محترم قوه قضاییه معمولا محاکم از صدور دستور جلب خودداری می کنند. ولی این امر موقتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *