انواع مطالبات: وجه نقد

ممکن است افراد همیشه از طرف مقابل خود چک و سفته دریافت نکرده باشند و یک رسید عادی که بر روی کاغذ نوشته شده باشد مبین بدهی شخص باشد در این حالت مستند طلب برگه کاغذی می باشد. توصیه اکید می شود در این موارد حتما امضای بدهکار و دو نفر شاهد حتما اخذ گردد.

گاهی هم ممکن است منشا طلب ، قرض یا واریز سهوی پول به حساب شخص دیگری باشد در این حالت نیز شخص می تواند به استناد مدارک واریزی به مراجع قضایی مراجع نماید و طلب خود را مطالبه نماید.

توجه داشته باشید که اگر طلب وجه نقد باشد خواهان می تواند علاوه بر اصل پول،  خسارت تاخیر تادیه نیز از زمان ثبت دادخواست تا اجرای حکم را مطالبه نماید.

چرا به وکیل وصول وجه نقد نیاز دارید؟

در پرونده های حقوقی با موضوع مطالبه وجه نقد استناد و استفاده به موقع از دلایل اثباتی بسیار مهم است  چرا که معمولا  در این پرونده ها خواهان دلایل محکمی ندارد و همین امر باعث سواستفاده طرف مقابل و شکست خواهان می شود اما اگر در این گونه پرونده ها از خدمات وکلای دادگستری استفاده نمایید با توجه به اینکه وکلا مسلط به قوانین هستند می توانند از کلیه دلایلی که می تواند در اثبات طلب کمک نماید در مواعد مقتضی و مناسب استفاده نمایند در این حالت شما  نه تنها می توانید اصل طلب خود را دریافت نمایید بلکه خسارات تاخیر پرداخت به انضمام هزینه های دادرسی نیز توسط وکیل مطالبه خواهد شد  و قاضی دادگاه ،طرف مقابل را تا زمان اجرای حکم به پرداخت این خسارت محکوم خواهد کرد.

البته  استفاده از وکیل مختص طلبکار نمی باشد ، بدهکار نیز ناگزیر از استفاده خدمات وکلا می باشد چرا که  گاهی اوقات مشاهده شده است که بدهکارعلیرغم محق بودن  و پرداخت بدهی ،به دلیل  عدم آگاهی از مقررات دادرسی نتواسته از خود در دادگاه دفاع نماید و در آخر مجدد مجبور به پرداخت بدهی خود شده است لذا توصیه اکید به استفاده از خدمات وکلا از جمله اعطای وکالت و تنظیم لوایح و دادخواست می شود.

گروه وکلای نادی با در اختیار داشتن وکلای متخصص در زمینه مطالبه یا دفاع در پرونده های مطالبه وجه آمادگی لازم برای ارایه خدمات وکالتی را دارد.

 

مدارک لازم برای وصول وجه نقد:

 

1-اصل و کپی کارت ملی

2-مدرک استنادی مانند رسید دریافت وجه یا فیش واریزی بانک

3-عندالزوم استشهادیه شهود

 

 

 مراحل وصول وجه نقد:

 

اگر میزان طلب از 20  میلیون تومان کمتر باشد باید دادخواست مطالبه وجه در شورای حل اختلافی که محل اقامت بدهکار می باشد ثبت گردد در این حالت شورا پس از تعیین وقت و دعوت از طرفین  و بررسی پرونده در صورتی که مدارک و مستندات طلبکار  قوی باشد   حکم به پرداخت وجه نقد  و خسارات تاخیر تادیه  و دادرسی صادر می نماید .

اما اگر میزان طلب از 20 میلیون تومان بیشتر باشد رسیدگی و صدور حکم در صلاحیت دادگاه حقوقی می باشد. نحوه بررسی و دعوت طرفین نیز همانند شورای حل اختلاف می باشد.

 طلبکار پس از صدور حکم و قطعیت آن ، باید تقاضای اجراییه نماید چنانچه بدهکار از پرداخت  و اجرای حکم خودداری نماید ، اجرای احکام دادگستری به درخواست طلبکار اقدام به توقیف اموال وی می نماید اگر مالی از وی شناسایی نشود دستور جلب محکوم صادر می شود. و طلبکار می تواند با معرفی بدهکار به مامورین کلانتری درخواست بازداشت وی را نماید.

 

 

 روش های اثبات طلب وجه نقد:

1-رسید عادی پرداخت :

اگر طلبکار از بدهکار رسید پرداخت وجه با امضای بدهکار داشته باشد می تواند به استناد همان برگه طلب خود را مطالبه نماید. در صورتی که بدهکار منکر امضای خود بشود با ارجاع رسید و امضا به کارشناس خط و امضا مشخص می شود که امضای بدهکاری می باشد یا امضا جعل شده است.

2-پرینت یا فیش واریزی بانکی:

اگر طلبکار فیش واریزی به نام بدهکار داشته باشد به نظر کار سختی برای اثبات طلب خود ندارد و با استناد به آن می تواند طلب خود را دریافت نماید.

3-شهادت شهود:

اگر طلبکار برای پرداخت پول هیچ یک از مدارک فوق را نداشته باشد می تواند از شهادت حداقل 2 نفر برای اثبات طلب خود استفاده نمایید دادگاه پس از بررسی ، چنانچه شهادت آنها منطبق بر واقع ببیند حکم به پرداخت پول صادر می نماید.

 

call-banner-2
 

سوالات متداول وجه نقد

1هزینه وکیل برای وصول وجه نقد چقدر می باشد؟
هزینه وصول وجه نقد توسط وکیل بستگی به میزان مبلغ آن از ۶ الی ۱۰ درصد مبلغ ادعایی می باشد.
2ایا برای اثبات طلب باید شاهد داشته باشیم؟
خیر اگر مدارک واریزی مانند پرینت بانکی یا رسید عادی با امضای بدهکار داشته باشید می توانید به استناد آنها طلب خود را وصول نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *