وکیل نفقه

 

نفقه چیست

نفقه به کلیه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن مانند منزل مشترک ،پوشاک ،خوراک، اثاث منزل و هزینه های درمانی و پرستار در صورت نیاز زن و خدمتکار چنانچه زن بر حسب عادت ( این مورد مخصوص کسانی است که در خانه پدری خود از خدمات خدمتکار استفاده می کنند) به آن نیاز داشته باشد ، گفته می شود که باید توسط همسر وی محیا شود .اما آنچه در نفقه همسر مورد توجه است این است که شوهر باید متناسب با شان و وضعیت زن نفقه وی را فراهم نماید به این معنا که اگر مرد توان مالی پایینی داشت و زن بر عکس وی توان مالی نسبتا خوبی داشته و در خانه پدری از امکانات مرفه ای استفاده کرده است ، شوهر وی هم باید امکاناتی نظیر آن را برای وی فراهم نماید و نمی تواند بگوید که در توان من نیست که این امکانات را برای زن فراهم کنم .

چرا به وکیل نفقه نیاز دارید

اگر می خواهید به کلیه حق و حقوق قانونی خود در رابطه با نفقه برسید حتما از خدمات مشاوره ای و لایحه ای و وکالتی وکلای دادگستری استفاده نمایید چرا که ممکن است به دلیل ناآشنایی شما با قوانین نتوانید به حقوق خود برسید بارها دیده شده است که کارشناسان نفقه میزان نفقه را باتوجه به تمکن مالی شوهر تعیین کرده اند که این امر بر خلاف قانون می باشد چرا باید بر اساس شان زن مشخص شود .چنانچه زن از خدمات وکلا استفاده نماید می تواند از بروز چنین مشکلاتی و تضییع حق خود جلوگیری  نماید.

 

نحوه تعیین میزان نفقه

چنانچه مرد از پرداخت نفقه و فراهم کردن امکانات متناسب با شان زن خودداری نماید یا به اندازه کافی نفقه پرداخت ننماید زن می تواند برای مطالبه آن به مراجع قضایی مراجعه نماید در این حالت قاضی برای تعیین میزان نفقه موضوع را به کارشناس نفقه ارجاع می دهد و کارشناس بعد از بررسی وضعیت زن از جمله تحصیلات و شان خانوادگی و وضعیت مالی قبلی زن و... میزان نفقه را مشخص می نماید.

نفقه به چه کسی تعلق می گیرد

نفقه به زنی تعلق می گیرد که از همسر خود تمکین داشته باشد به این معنا که امکان روابط جنسی متعارف برای مرد فراهم باشد . پس اگر زنی  از همسر خود تمکین نکند و مرد بتواند این موضوع را در دادگاه اثبات نمایند هیچ نفقه ای به زن تعلق نمی گیرد مگر اینکه زن بتواند اثبات نماید که دلیل عدم تمکین وی عذر موجه ای از قبیل بیماری خود یا مرد ،  یا  حضور زن در منزل مشترک متضمن  خوف ضرر مالی یا بدنی یا شرافتی  باشد.

 

روش های گرفتن نفقه

چنانچه نفقه ادعایی زن زیر 20 میلیون تومان باشد باید از طریق شورای حل اختلاف مطالبه شود و اما اگر مبلغ بیشتر از 20 میلیون تومان باشد از طریق دادگاه خانواده قابل مطالبه است.

مدارک لازم برای گرفتن نفقه

1-سند ازدواج

2-کپی کارت ملی و شناسنامه

3-عندالزوم معرفی شهود

call-banner-2

سوالات متداول درباره نفقه

1آیا پرداخت نفقه به صورت قسطی امکان پذیر است؟
اگر مبلغ نفقه گذشته زن در خور توجه باشد ممکن است دادگاه با توجه به وضعیت مالی مرد نفقه گذشته را قسطی نماید ولی اگر مبلغ خیلی سنگین نباشد مرد باید یکجا کل مبلغ را پرداخت نماید.
2در صورت پرداخت نشدن نفقه میتوان حکم جلب گرفت؟
بله اگر مرد از پرداخت نفقه استنکاف نماید و اموالی از وی کشف نشود در صورت درخواست زن دستور جلب وی صادر می شود.
3اگر مرد نفقه زن را پرداخت نکند، زن حق طلاق دارد؟
اگر مرد از پرداخت نفقه خودداری نماید و الزام وی به پرداخت میسر نباشد زن می تواند درخواست طلاق بدهد. که در صورت اثبات قاضی حکم طلاق را صادر می نماید.
4آیا نفقه به زنی که خودش درآمد دارد تعلق می گیرد؟
بله، تمکن مالی یا درامد مالی زن باعث اسقاط نفقه نمی شود و در هر صورت مرد باید نفقه را پرداخت نماید.
5هزینه وکیل برای اخذ نفقه چقدر است؟
هزنیه وکیل با توجه به میزان نفقه زن محاسبه خواهد شد.

1 دیدگاه

  1. صبا گفت:

    منو همسرم هر دو کارمند هستیم. بتنهایی حدود ۵ میلیون تومان حقوق داریم و حدود ۴ میلیون اجاره منزل میگیریم. من همیشه در خرید خونه و مایحتاج بچه ها مشارکت دارم و بابت مخارج خودم شوهرم اصلا پولی به من نمیدهد. من می توانم از همسرم بصورت ماهیانه پولی بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *