الزام به تنظیم سند رسمی و اخذ پایان کار به چه معناست؟

کم و بیش همه ما یا ملکی خریداری یا به فروش رسانده ایم یا دست کم شاهد خرید و فروشی بودیم در برابر اکثریت  جامعه که خرید و فروش ملک را امری آسان تلقی

 می کنند باید گفت که همیشه به این نحو نیست که معاملات به راحتی و بدون دردسر به نتیجه برسند گواه این قضیه هم پرونده هایی زیادی  می باشد که در دادگستری وجود دارد.

قریب به به اتفاق معاملات ملکی در ایران از طریق تنظیم قولنامه یا مبایعه نامه انجام می گردد و طرفین تاریخی را در توافق کتبی خود برای تنظیم سند رسمی مشخص می نمایند اگر در روز مقرر سند رسمی در دفتر اسناد رسمی به نام خریدار تنظیم شود معمولا معامله به خوبی و خوشی به پایان رسیده است اما اگر به هر دلیلی از جمله جمله فقدان پایان کار و صورتمجلس تفکیکی یا نوسان قیمت یا اختلاف فروشنده و خریدار یا بدهی مالیاتی یا عدم آمادگی خریدار برای پرداخت الباقی پول  و... تنظیم سند در تاریخ مقرر میسر نشود ، مرحله آخر معامله تبدیل به شروع اختلاف خریدار و فروشنده و تشکیل پرونده قضایی می شود.

بدیهی است زمانی که شخصی ملکی خریداری می نماید به دنبال این است که سند رسمی ملک نیز به نام وی شود اگر این امر تحقق پیدا نکند چاره ای جز مراجعه به محاکم قضایی ندارد چرا که تنها از این طریق است که می تواند سند رسمی ملکی که خریداری کرده است به نام خود نماید.

چرا به وکیل دادگستری برای الزام به تنظیم سند رسمی نیاز داریم؟

پرونده های ملکی از جمله الزام به تنظیم سند رسمی به دلیل پیچیدگی خاصی که دارند نیازمند مهارت و تخصص در نوشتن دادخواست و لوایح دارد این پرونده ها به نحوی هستند که باید در بدو امر شرایط معامله و نوع ملک از باب تجاری و مسکونی و وقفی  و غیر وقفی و رهنی و غیر رهنی  و مشاع و مفروز بودن و.... توسط وکیل دادگستری مورد مطالعه  و بررسی دقیق قرار گیرد و پس از بررسی همه جانبه موضوع پرونده در دادگاه ثبت شود به کرات دیده شده که افراد علی الرغم ذینفع بودن در پرونده به دلیل طرح دعوا بدون استفاده از وکیل دادگستری شکست خورده اند چرا که دعاوی ملکی همان طور که بیان شد دارای ظرافت خاصی هستند به طوری که به جرات می توان گفت که هر ملک شرایط خاص خود را دارد همین شرایط خاص ایجاب می کند که نوع دادخواست و مدارک تقدیمی به دادگاه و خواندگان هر پرونده ای متفاوت از پرونده های مشابه الزام به تنظیم سند رسمی باشد.

در ضمن به طور قطع و یقین استفاده از وکلا در پرونده های مربوط به الزام به تنظیم سند رسمی باعث تسریع در تنظیم سند می شود چرا که با شناختی که وکلا از قوانین مربوطه دارند می توانند اقدامات مقتضی را در اولین فرصت انجام دهند.

لذا توصیه می شود چنانچه در زمینه تنظیم سند رسمی با مشکل رو به رو هستید از خدمات گروه وکلای نادی با هزینه های مقرون به صرفه استفاده نمایید .

 

 

مدارک لازم برای دعوای الزام به تنظیم سند رسمی:

1-اصل قولنامه یا مبایعه نامه

2-کارت ملی

3-در صورت لزوم استشهادیه شهود

call-banner-2
 

سوالات متداول الزام به تنظیم سند رسمی

1آیا ملک وقفی را می توان خریداری کرد؟
با سلام خرید ملک وقفی دارای شرایط خاصی هست که در صورت عدم رعایت آن معامله باطل است لذا توصیه به مشاوره با وکلا را داریم.
2گواهی عدم حضور در دفتر خانه به چه معناست؟
وقتی که طرفین معامله ای را انجام می دهند تاریخی را برای تنظیم سند رسمی در دفتر خانه معینی ، مشخص می نمایند اگر در آن تاریخ یکی از طرفین در دفتر خانه حضور پیدا نکند طرف مقابل وی می تواند از سر دفتر اسناد رسمی بخواهد که گواهی مبنی بر این موضوع صادر نماید.
3خساراتی که روزانه برای تاخیر در انجام سند رسمی در قولنامه قید شده است قابل پیگیری است؟
بله – اگر گواهی عدم حضور در دفتر خانه اخذ گردد از روزی که گواهی اخذ شده تا زمان تنظیم سند باید این خسارت پرداخت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *